phone4, phone, contact, telephone, support, call

052-3609788

envelop2, envelop, mail, email, contact, letter

moshe.poet@gmail.com

FacebookYoutube
יליד העיר דימונה. שירת בחיל האוויר. עם שחרורו מהצבא, לאחר מכינה קצרה ב"מכללת קי" שבעיר בבאר שבע, עזב לעיר תל- אביב ונרשם ללימודים באוניברסיטה. למד לתואר ראשון ב"ספרות עברית" ו"תוכנית הלימודים הכלליים במדעי הרוח. עם תום לימודיו החל לעבוד כרכז חוגים ב"מפעלי בית עמנואל" ברמת גן. לאחר כשנה בתפקיד קיבל הצעה לכתוב מופע מוסיקלי עבור ילדי הקייטנות בעיר "רמת גן". מאז, במשך שנים אחדות ביצע מופעי "שעות סיפור לילדים בליווי גיטרה

בִּיוֹגְרָפְיָה

משה אוחיון

לאחר כשבע שנים בגוש דן שב לעיר דימונה.  שימש " רכז חינוך חברתי " ב"חטיבת אלון" ושידר בתחנת הרדיו החינוכית " קול דימונה" . כתב, הלחין וביים מספר מחזות זמר שהועלו על ידי בני נוער. במקביל נרשם ללימודי תעודת הוראה ואחר כך ללימודי תואר שני בחוג לספרות עברית,במחלקה ל"כתיבה יצירתית" באוניברסיטת בן- גוריון שבנגב.​
במהלך לימודיו לתואר שני החל תהליך הכתיבה של ספרו הראשון: "חול ולימונים". הספר עסק בגילוי הסיפור המשפחתי, גילוי האחר במרחב המוכר ובחינה מחודשת של סביבת המגורים הקרובה. דמויות מן העיר הקטנה הפכו למקור של נדיבות, חוכמה ואהבת האדם. בשנת 2006  סיים את לימודיו לתואר שני במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון. לקראת סוף השנה ראה אור ספרו "חול ולימונים" בהוצאת "עם עובד".
 
הספר התקבל בהתלהבות. כתב ראובן מירן: "שיריו היפים והצלולים של משה אוחיון עניינם במציאות, אלא שמרחב המחיה שלהם חי, מקומי וקונקרטי, וזהותו של המשורר כאדם ברורה כאור השמש של דימונה, המקום שבו הוא חי ומשורר: "אני בן לשני ילדים ממפעל הטקסטיל/ יצאתי מבין המכונות/ צבוע כצבע החול/ מובל לארגז הירקות לשיר את השירים". התום החם ומרנין הנפש הזה שזור במרבית השירים והוא שהופך את עיירת הפיתוח למרכז העולם". (עיתון הארץ).
 
כשנה לאחר מכן עזב את תפקידו כרכז חינוך חברתי ב"חטיבת אלון" שהתאחדה עם "תיכון ליהמן" בעיר דימונה והתפנה להרצאות ולהנחיית "סדנאות כתיבה". במהלך השנים החלה להתגבש תוכנית הלימודים: "להוציא שירה מן המקום",  אותה כתב וביצע.  

על התוכנית מספר אוחיון: "הרחבת גבולות השפה והעמקת החוסן הרוחני בתרבות מערבית מורכבת ורבת תהפוכות, חשובים מתמיד. התוכנית המוצעת נותנת מענה לתלמידים יצירתיים, דעתניים ובעלי כשרון כתיבה, המבקשים לתרגם פיסות חיים לשיר. התלמיד מגבש עולם רוחני עשיר, מצטיין בתחום הדעת, צובר עושר פיוטי ולוקח חלק אישי וייחודי ביום הלימודים. הסדנאות מורכבות מהצגה של הנושא על ידי המנחה, תוך מתן דוגמאות מתוך יצירות נבחרות שכתבו אחרים. בשלב השני מתנהל דיון בסופו הילדים כותבים בעקבות נושא נבחר. המנחה וחברי הקבוצה דנים ביצירות התלמידים ומציעים נוסח סופי".


במהלך השנים ראו אור בהנחייתו, עשרים ושמונה ספרים הכוללים שירי תלמידים:  מקום במגירה  "נווה שלום", באר שבע , 2008, עולה על גדותיו "נווה שלום ", באר שבע , 2009 , אור קטן בקצה  מרכז מחוננים דימונה ,2010 ,כל רגע קט " נווה שלום " באר שבע, 2010,  השלום שבלב  " נווה שלום", באר שבע, 2011, שם בשבילי  נווה שלום, באר שבע , 2012,  איך שזה מתאים ילדי קרית- גת, 2012 ,  מושך אליו  "נווה שלום", באר שבע, 2013 , המתוק של היום  "נווה שלום", 2014,  גם שלי וגם של אחרים  "יובלים", 2014  באר שבע, ואז באות המילים  "נווה שלום" באר שבע  2015,  בדיוק כמוני  "המאוחד" ירוחם, 2015, פתאום מגיע השלום   "יובלים"  באר שבע  2015,  מן הרגע הראשון " נווה שלום " 2016 , אל תוך השיר " יובלים", 2016,  ללחוש את הרגש " רכסים" באר- שבע  2017,  עמק המילים העדינות " יובלים " 2017,  הילד שבשיר  "עמית" ישוב מיתר 2018, משהו באוויר מחולל השראה " יובלים ", באר שבע  2018,  ביחד חדש, "רכסים" באר שבע 2018,  עד השתהות "מענית", באר- שבע 2019 , בתוך ההרפתקה  "רכסים", באר - שבע 2019 ,  עם האהבה הגדולה של החיים, " יובלים" באר - שבע, 2019 , קורא אותי אליו, "עמית", מיתר 2019. שעון הקסם של העולם "מענית", באר- שבע 2020, צלול "רכסים" באר - שבע 2020,  ארצות הפלא "יובלים" באר - שבע, 2020, בא חופש "עמית" מיתר, 2020
 

על היתרונות מרחיב משה: "התלמיד הצעיר מטייל בשדה ענק עמוס אוצרות שפה. ישנה העצמה של מנגנון ההתפעלות: מן האדם ומן העולם. התלמיד מייצר עניין, מציע הגדרות משלו לתופעות אנושיות. התלמיד הכותב מתרגל קריאה פעילה, חרוצה, קריאה של פִּעְנוּחַ והשלמת פערים, קריאה ששמה לב  לפרטים הקטנים ובאותו זמן רגישה למעוף נהדר, אפשרי שמתחולל בקומות העליונות של הכתוב. התלמיד פועל בסביבה מלאה באידיאלים אנושיים והשקפות עולם מרתקות. השהות בסביבת עבודה כזאת מעודדת צניעות, נדיבות, חמלה ורגישות לאחר. התלמיד הכותב מגלה את יתרון הוויתור והמחיקה בעבודה היצירתית. הוא לומד לוותר על שורות בשיר, מקבל באהבה את עבודת העורך. הוא מבין שאין צורך לגמוע כל הזמן את כל העולם. הצלחה מצויה גם בשחרור. העיסוק בכתיבת שירה מכוון את התלמיד למיקוד תמידי ואחיזה בעיקר. הוא לומד להימנע מהקדמות עודפות, תוספות וחזרות מיותרות. בשיעורים אלה המורה והתלמיד שווים. שניהם מנסים כל העת להפתיע זה את זה, על מנת להביא את האחר למקום של השראה. לאף אחד אין בלעדיות על מקורות הקסם, ההארה והדמיון. תלמידי הסדנאות כמו רבים אחרים, תוהים על העולם, אך הם גם  יוצרים מזה טענה פיוטית מנומקת, מגובשת, שיש לה מטרה והיא מבקשת ליצור את השינוי".

במקביל החל להתגבש מופע ספרותי, מוסיקלי הכולל סיפורים קצרים ושירים מקוריים בליווי גיטרה.
 
בשנת 2009 זכה ספרו  "חול ולימונים"  בפרס ל"שירת ביכורים" לשנת תשס"ט, שניתן על ידי עיריית חולון ומשפחת לוויתן.

מנימוקי ועדת השיפוט: "ספרו של משה אוחיון הוא ספר עשיר- מבע, עמוק, מעניין וצנוע.לפנינו שירה עצובה ואופטימית כאחת, צבעונית אך מאופקת ונטולת רצון להרשים את הקורא בזיקוקי די-נור של אופנתיות חולפת. ניכרת בה התבוננות מעמיקה, חפה מסנטימנטאליות תמימה או מיתממת, אך בו בזמן מהולה בחדוות חיים ואהבת המקום והאדמה".

 
בשנת 2010 יצא לאור ספרו השני "ארבעים על האדמה" בהוצאת "קשב לשירה". בספר זה ניתן דגש לחשבון נפש אישי, תוך התייחסות ליתרונות "ההמתנה" בעבודה היצירתית. הספר נושא את שם הפואמה המרכזית בו.

על הבחירה לכתוב פואמות מספר משה: "יש בי כמיהה עמוקה לפענח מצבים נפשיים מגוונים. פואמה היא יריעה נהדרת המאפשרת מסע אל המעמקים. זה תובעני, קשה, מתמשך ורב תהפוכות. אך התשורות הקטנות והגדולות שוות את חיבוטי הנפש. אני ממליץ לכל יוצר  להיכנס לזה מדי פעם". ( מתוך "יקום תרבות" ).

מראות המדבר בספר הפכו לחומרי גלם מרכזיים. לשירי "הדמות" מן הספר הראשון הצטרפו דמויות נוספות: סוחר העתיקות, שמש בית הכנסת, ואמן המסגרות המסור. על הספר כתב המשורר אבי אליאס ז"ל: "חוויית החלפת הקידומת אצל משה אוחיון מגיל 39 לגיל 40, הופכת אותו לפרי בשל... הוא לא מתפלסף, הוא ישיר, אבל עדין בשירתו. כְּבַד משי מעביר מסר גם חברתי וגם פילוסופי. עורך את מסע הנפש של 40 שנות גופו לאורך שדרת חייו". ( אתר nrg) 

באוגוסט  2010  חזר אל לימודי הגיטרה. החל להיפגש עם נגן הפלמנקו  ליאור בוקר.
 
בשנת 2011 יצא לאור אלבום הבכורה "להישאר כאן בהרים" באלבום זה הקליט משה שבעה שירים שכתב והלחין. הוא עבד עם המעבד והמוזיקאי מיקי אביעוז. 

על תהליך העבודה מספר אוחיון: "מוסיקה היא דבר נהדר. לא אחת קורה, שהיא מצליחה לסחוף את המילים מן הקיום העיקש בין דפי הספרים, אל שדה חוויות חדש, בו הסמוי נחשף לצבעים שלא הבחין בהם קודם. עיסוקו של משורר הוא עיסוק אישי, פנימי ומורכב. הוא מתחבט בין מרחבי קליטה והגירה, כדי להבין מחדש את עצמו ואת העולם. יוצא, שכשהוא צופה לרגע הצידה, הוא מגלה שנוצר חיץ ביינו לבין המציאות. דיאלוג בין האומנויות עשוי להציע צוהר לברית מחודשת עם הסובב. העבודה על אלבום נתנה לי הזדמנות מיוחדת לברוא משהו משותף שעשוי להציע תשורה רוחנית לציבור הרחב . היה נפלא, מאתגר והשאיר טעם של עוד".

כתב אסף סעדון: "נדיר למצוא כיום אנשי אשכולות, שמומחיותם חורגת מתחום אחד ויחיד. ברוח ההתמקצעות של ימינו, החיבור המתבקש בין שירה ומוזיקה הפך ללא רווח – משוררים עוסקים בשירה, מוזיקאים עוסקים במוזיקה. עולם התרבות העכשווי מתבסס על ההפרדה המלאכותית בין עולמות אלה ואחרים. המשורר הדימונאי משה אוחיון, המוכר מספרי שירה כמו "חול ולימונים" ו"ארבעים על האדמה", מעולם לא ערבב באופן רשמי בין עולם השירה לבין שאיפותיו המוזיקליות. מתוך משבר, בו הרגיש כי מאס במילים וקירות ביתו סגרו על עולמו, מצא מפלט בגיטרה. אלבום הבכורה שלו, "להישאר כאן בהרים", הוא התוצר של אותו משבר, וניסיון לחבר בין מה שאבד". (מתוך כתב העת "מעמול") 

כתב זיו יונתן: "אני נמשך אל אנשים לוחשים. אנשים שאתה חייב להתקרב אליהם בכדי להבין... בשביל שהמילים שלהם, יגעו בך. הם אינם משליכים את המילים וגם לא יורים אותן, הם יוצרים אותן קלועות, כמו חלה של שבת כמו תפילה או סודות... הצרה היא שאנחנו בתקופה של רעש אינסופי, רעש בכבישים, רעש בתקשורת, וגם בתוך הנפש, ישנה הרעשה פנימית כבדה ונמשכת. גם באמנות כמו בחיים, ישנם אנשים רועשים וישנם שלוחשים את כישרונם כאילו כותבים על דפים שקופים באותיות דקות.  ולפעמים דווקא האחרונים הם בדיוק מה שהנפש זקוקה לו עכשיו... אבל... מי שומע אותם בכלל? מזמן למדתי מידידי אמן-ההקלטה שלמה ורבנר, שעליו עוד אדבר בהמשך, לא להתבייש, ולשים את היד כמו אפרכסת סביב לאוזן, ולקרב את הצלילים הדקים, העדינים אליי. לעזור להם... כמו אדם צמא שהגיע סוף סוף אל המעיין ומביא את טיפות החיים אל שפתיו. בדימונה המדברית, חי ויוצר המשורר משה אוחיון, שגם מלחין ומגיש את שיריו.... נווה מדבר צלול...".  ( מתוך "כניסה פרטית ", רשת ב' , קול ישראל )

בשנת 2013  זכה משה אוחיון בפרס היצירה לסופרים עבריים ע"ש ראש הממשלה לוי אשכול ז"ל.

מנימוקי השופטים: "החל מספרו הראשון חול ולימונים ( 2006) עושה משה אוחיון את הלא יאומן: הוא לוקח את היום יומי והשגרתי ביותר, ובמעשה קסמים, אגב מלאכת השיר או הסיפור, הופכו למסכת קסומה של יופי אנושי.פעמים הוא לוכד שברי סיפורים  של בני המשפחה, בעיקר סבים וסבתות, ותוך כדי עיבודם מזה, ונאמנות לתוכם הקונקרטי מזה, הוא הופכם למכרה של חכמה , סבלנות, אומץ ואמונה , של אף -על- פי- כן בחיים במובהקותם. פעמים הוא נדרש אל נופי הסביבה הקונקרטית ( עיירתו דימונה ונופיה המדבריים) ומפיח בהם חיות העושה אותם לזירה רבגונית ומוסיקלית, למיתולגיה אישית קסומה. הנדידה בין שברי סיפורי הדוברים השונים בשיריו, כמו גם בין הנופים, אגב יצירת זיקה בניהם באמצעות מטאפורות, קטעי מציאות ביוגרפית ושפה מוזיקלית ביותר- כל אלה הופכים את הקריאה בשיריו וסיפווריו למסע מרתק, המגלה לא פעם את פניה הכמוסים של ההוויה הארץ ישראלית על דמויותיה האנושיות ועל נופיה המשתנים ".

במאי 2013  ראה אור אלבום שני : "ריבוי העדין".

באלבום הזה משה שר ומבצע בליווי גיטרה, שבעה שירים שכתב והלחין. המוסיקאי עוזי כץ ייעץ אומנותית. מספר אוחיון: "לאחר צאת אלבומי הראשון "להישאר כאן בהרים" כתבתי שירים רבים העוסקים במוסיקה. ככל שחלף הזמן הרגשתי שאחדים מן השירים מייחלים להימלט מן המבנים המהודקים של הלשון ולחבור אל מרחבי הצליל הפתוחים. הלחנתי כמה שירים. לאחר כמה חודשים ידעתי שניתן לגבש מסגרת תוכן שיכולה לשאת אלבום שני. את האלבום הפקתי בעצמי. הייתי נכון ללמוד, להתאמן שעות ארוכות, לקחת הפוגות ממושכות בלוח הזמנים כדי לעמוד בביצוע תפקידי הנגינה בגיטרה. על שלושה שירים עבדתי עם נגן הפלמנקו ליאור בוקר, שקפיד לסמן יעדים רחוקים. המוסיקאי עוזי כץ היה נכון להציע פתרונות יצירתיים. אט אט החל להתגבש האלבום: "רִבּוּי הֶעָדִין". נגינה בכלי מוסיקה דורשת תרגול, רגישות ומסירות נפש של מבצעים. כתיבה היא מלאכה מתמשכת של חקירה רוחנית. מדובר במצבים נפשיים שונים הדורשים מיומנות ביצוע בשדות תוכן מגוונים. הבחירה לבצע את מטלות הכתיבה והנגינה הייתה הזדמנות נהדרת להוסיף ולהעמיק את חווית הלימוד. המסע המתמשך לתרגום חלומות אישיים לוודאות כלשהי בעולם, הוא תמיד תוצר של התגייסות הרבים. תודה לכל מי שתרם את עצותיו הנדיבות. תודה לקרן  אקו"ם לקידום ותמיכה ביוצר וביצירה הישראלית, שסייעה לביצוע הפרויקט". 

כותב חמי צמח: "שני תקליטיו של משה הם מעשה נשגב בנוף המוסיקלי הישראלי. אמנם נוף ראוי ומגוון מאוד  אך רווי במלכודת בינוניות למוסיקאים העושים דרכם לתוך "התעשייה ", או לפחות מנסים לעשות כן. המוטיבציה השירתית של משה אוחיון, העובדה שהוא משורר וותיק ומוסיקאי בתחילת דרכו  ועם זאת אינו ינוקא, מאפשרת לו להיות מעל לכל זה ולהצליח לקרב את שירתו אל הקהל אוהב השירה. בדרך מוסיקלית ייחודית המנגישה את השירים, קריאתם תערב לאוזן עוד יותר וניגונם יהיה שביל חדש אל קהלי השירה. בהצלחה בהמשך הדרך הארוכה ". ( תרבות.il ) 
 
ביוני 2013  זכה משה אוחיון בתעודת הוקרה מטעם פרס רקנאטי- קופ- רש"י על תוכנית הלימודים : "להוציא שירה מן המקום" תוכנית הכוללת סדנאות כתיבה לילדים ובני נוער. תעודת ההוקרה ניתנה על התוכנית שבוצעה בבית הספר היסודי: "נווה שלום" באר - שבע.  

בינואר 2015 ראה אור ספרו השלישי "ניגון יחיד" בהוצאת "מקף".  שירים רבים עוסקים במוסיקה.

בכתבה לרגל צאת הספר כותב אלישיב ריכנר"בספרו החדש שב אוחיון לעסוק בחומרים שמהם רקח את שירי ספרו הראשון – הסביבה שבה הוא חי והתופעות האנושיות שבהן הוא נתקל כמשורר וכמוזיקאי. בפואמת הנושא של הספר שנקראת "השירה הזאת" הוא דן בכוחות הריפוי של הטקסט הפיוטי. "יש בעיה לא פשוטה עם הטקסט הפיוטי, השירי והמורכב", הוא אומר. "לשיח הכללי אין סבלנות לדבר השיר, לביטוי פיוטי מורכב, שדורש קריאה נוספת והעמקה, וזו בעיה גדולה של החברה הישראלית. אני אגב לא אוהב את הביטוי 'שפה גבוהה'. יש שפה מורכבת או עשירה. היא לא גבוהה"... אוחיון מתייחס בשיריו גם להשפעה החיובית של קצב החיים האיטי המאפיין את הפריפריה. "המדבר מסמן להאט, להמתין ולהתעכב", הוא אומר, "ומה שמרוויחים מההאטה הוא הבחנה בסממנים העדינים, המרגשים והעמוקים של המציאות. ההאטה מגלה את תעצומות הנפש. אדם שמאט את קצב חייו נפגש עם הקול הפנימי שלו. עם הקול שבו הוא צריך להשתמש בבואו אל המציאות. אדם שרץ וממהר הוא אדם שפועל ברובד החיצוני. אדם שמאט זוכה לגלות רבדים נוספים ועמוקים יותר של החוויה האנושית". ההאטה, על פי אוחיון, גם מאפשרת להתעכב על איכותם של הדברים הקטנים. בשיר "פסיעות" בספרו החדש הוא כותב על השמחות הקטנות של הנפש. על שתי הפסיעות מהמיטה לשולחן, על שתי הנורות שמוליכות את "מנת הריבוי הדרושה", ועל "משרתי המעט" ש"נענים במסירות לחובתם". "האדם המאט", הוא אומר, "לומד להתמסר לשמחות הקטנות של הנפש. ויש עוד יתרון בהאטה. היא מעודדת גם לעזור לאחרים. יש יותר הקשבה וסולידריות במקום שיש בו האטה בקצב החיים". ( עיתון "מקור ראשון ") 

בחודש מרץ 2015  ראה אור אלבום שלישי "הקלות".

על תהליך העבודה מספר משה: "למעלה משנה סיירתי במדבר הסמוך לדימונה, לירוחם, לשדה בוקר ולבאר- שבע. יצאתי לכתוב, לנגן בגיטרה ולצלם במטרה לנסח מסרים ממוקדים העשויים להציע לציבור הרחב עמדת תצפית נוספת לבחינה של תופעות שבנפש.
 
הפתיחות, השקט ומנת הרוחות הגדושה הפכו את המרחב הפתוח למקום של לימוד שבו המרחקים מתקצרים ומתבהר החבוי מן העין. לאט, לאט  התגבשה אסופת שירים ומנגינות לגיטרה.

בשלב הראשון המנגינות והטקסטים התהוו בנפרד. בשלבים מתקדמים חיברתי בין השניים. חלק מצאו ברית מהירה ואחדים היו זקוקים להבשלה מאוחרת שיש בה ויתור ונסיגה הדדיים.
המסע היה ארוך, מאתגר ורב תהפוכות.  תודה למורה שלי לגיטרה ליאור בוקר, למשוררת סמדר שרת, למוזיקאי עוזי כץ, לכיוונים – החברה לתרבות הפנאי באר שבע  על העידוד והעזרה ולקרן הרווחה של אקו"ם על התמיכה בפרויקט".

מבקר המוסיקה גיא טנא כותב: "זה מספר שנים שאני עוקב אחר התפתחותו של אחד מהאומנים הייחודיים שפועלים במחוזותינו, הרחק הרחק ממרכזי יחסי הציבור , הפרומושן והתקשורת. משה אוחיון , משורר, מלחין ומבצע . הוציא לאור את :" להישאר כאן בהרים " ואת " ריבוי העדין " וניכש לעצמו קרחת יער , נווה מדבר קטן משלו בו הוא שר משיריו בקול נעים ומוציא לפועל את שירתו הדימונאית, נגבית במדיום מוסיקלי רב חן". ( מתוך אתר: תרבות. il )


בשנת 2015  החל משה לפרסם  מאמרים על שירה באתר " תרבות il " תחת הכותר " מבעד לריכוזים".


בקיץ 2015 פורסמה הפואמה "הקלות" במלואה בגיליון 110 של כתב העת "הילקון". הגיליון כולל חטיבה נרחבת של טקסטים הפועלים על קו התפר שבין שירה למוסיקה. 

השיר "הקלות" הנושא את שם הפואמה פורסם במוסף השבת של העיתון "מקור ראשון",  גליון 962

במהלך שנת 2017 שדרה רונה צורף בתכנית "מעברים" שברדיו הבינתחומי את הפואמה "הקלות" במשך עשר תכניות עוקבות. מידי תכנית בחלק המיועד ל "סיפור בין ערביים" שודרה רצועה אחר רצועה.
 
בחודש  יוני 2016  בוצעה הפואמה "הקלות" בפסטיבל "קולנוע דרום" למופע הצטרפה עבודת וידאו מאת: סיון כהן ורקפת בורשטיין.  
 
בחודש מאי 2016 הוענק למשה "אות הבוגר" מטעם אוניברסיטת בן גוריון שבנגב, על תרומה מיוחדת לחברה ולקהילה.

נימוקי הוועדה: "מתוך הערכה לאיש אשכולות של עולם הרוח, המשלב בכישרון אין קיץ את תחומי האמנות השונים והופך את הרגעים היומיומיים לרגעי קסם מופלאים; לאיש חינוך מסור, שהגדיל לעודד את היצירתיות ולפתח את כישרונם של מאות מתלמידיו, ואשר קיבץ את מיטב יצירותיהם בספרי שירה שפתחו צוהר למכמני נפשם ומהווים עדות לתהליך חינוכי ואמנותי מיוחד במינו; בהוקרה ליוצר עטור פרסים, לרבות פרס היצירה לסופרים עבריים על- שם ראש הממשלה לוי אשכול, שיצירתו מדגישה את הפן השמח ומלא חיים של עיירת הפיתוח ותורמת להצגת הפריפריה בצורה שלמה וחיובית יותר; ולאות כבוד ליוצר מוכשר, הנותן דרור להמיות ליבו במגוון ערוצים, לרבות בנגינה ובשירה, ואשר מיטיב לתאר את נפלאותיה ואת יופייה של הקהילה שבה הוא מתגורר ופועל, ומכהן הלכה למעשה, כשגריר נאמן של נופי המדבר ואנשיו".
 
מטעם אגודת הסופרים העבריים במדינת ישראל והקרן למורשת נפ"ש ומיכל פוחצ'בסקי הוענקה למשה תעודת הוקרה לשנת 2016 תשע"ו.

נימוקי הוועדה: "הוקרה זו ניתנת למר משה אוחיון, משורר, מלחין ואיש חינוך, על תרומתו המתמשכת לעידוד הכתיבה והזיקה לספרות ושירה העברית, בקרב ילדים ובוגרים בעיקר בפריפריה. משה בחר לגור בדימונה. את פעילותו הייחודית  הוא מבצע באזור הדרום. ספריו שיצאו לאור, ושיריו אותם הוא מלחין ומבצע תורמים להעשרת ולהפצת השירה העברית. פעילותו מביאה להרחבת גבולות השפה ולהעמקת החסן הרוחני באוכלוסייה. על כל אלה ראינו זכות בלב מלא תודה, להעניק לו תעודת הוקרה זו".    

בחודש ספטמבר 2016  הסתיימה בנייתו של האגם המלאכותי בעיר דימונה. בטקס הפתיחה, במעמד נשיא המדינה נאם תושב העיר משה אוחיון. מצורף נוסח הדברים: "מרגע שמלאו המים את האגם הֶחָדָשׁ שנבנה בחורשה ע"ש פולה ודויד בן גוריון, שבעירי דימונה, אני מגיע מדי יום אל המתחם להתהלך עם המראות. החורש של דימונה תמיד הֶעֱנִיק הפוגה מיוחדת למי שביקש לנוח בצלו של עץ, להקיף בהליכה או לשוחח עם האחר כשפתחון לב מתערבב ברוח חופשית.
כעת, סמוך לתקרת העצים המתנודדת גָּבְהָה הנביעה ומקום שעטת הרוחות הפך למקום הזיכוך המרענן שמעניק רחש המים.
כמה טוב לראות בהתגשמות של חלום. כמה טוב לתת לפלא להתערבב בעתודות היובש הקשוחות שמהלכות כאן שנים. להעניק להמיית המים לזלוף בנדיבות בכמוסת הזיכרון העיקשת של המדבר.
הטבע הוא מקום של פיוס. כשהאדם יוצא אל המרחבים הפתוחים שב הסיכוי להשתחרר מן הלפיתות המצרות של החיים.
המים ירוו את העתיד. מדשאות מוריקות, מגרשי המשחקים ואמפיתאטרון ימתינו לאורחים ולמקומיים.
היצירתיות האנושית שוב חברה לכוחות אדירים של מעשה. היא מנסחת היום בדימונה התחלה חדשה - מרגשת ומבטיחה".

בחודש ספטמבר 2016 ראה אור אלבום רביעי: " פעם פליאה, פעם געגוע ".

מספר משה: "האלבום פַּעַם פְּלִיאָה, פַעַם גַּעְגּוּעַ מכיל סיפורים מקוריים לילדים ולמבוגרים. היצירות עוסקות ביתרונות הטקסט הפיוטי ובמהלכיו המרגשים בממלכות הנפש, בחשיבות ההתמודדות הייחודית עם שגרת הפנאי ובגילוי וטיפוח של הקול האישי, היוצר. בחרתי להקריא את הכָּתוב על רקע מנגינות שהלחנתי לגיטרה אחת. בשני אלבומיי הקודמים ובפרויקט הנוכחי אני מוצא עניין באופן שבו כלי יחיד מסייע לתכנים בתנועתם המגוונת בעולם. השיר "רגע אוהב" מתווסף בדרכו למסע המספֵּר ומציע התחלה נוספת". 

תגובות ליצירה:


"איזה אומץ לעמוד מאחורי יצירה בעלת מעוף ולהוציא אותה לאור בתקופה כמו שלנו. משה הוא שמורת טבע שראויה לטיפוח והגנה. יצירה מופלאה". (סמדר שרת, משוררת, מנחת תהליכי כתיבה )

"השילוב בין המילים למנגינה ביצירות של משה אוחיון יוצר שלמות נעימה לאוזן וללב ". (סילבן ביגלאייזן, יוצר הסרט " עד קצה הזריחה")

"יצירתו של משה אוחיון משלבת את יפי המדבר ויכולת ההתבוננות עם הכרת עצמי ואמנות מן המעלה הגבוהה ביותר. בכל תחום שהוא בוחר לעסוק בו, בין אם שירה כתובה, שירה מולחנת, צילום, נעשית מכל הלב ומתוך מחשבה עמוקה ומשאירה חותם ייחודי. מומלץ להתמסר ליצירותיו ". ( יואב איתמר, משורר, מוציא לאור)

"יש במוסיקה שמלחין משה אותנטית עדינה, כמעט חסינה מפני התמורות המורכבות שהביאה אתה הקידמה" ( ליאור יקותיאלי , אמן גיטרה )

"התדר שמביא המשורר משה אוחיון מהווה מראה חזקה לשינוי שמתרחש בעולמנו. הקצב, הקול, המילים, מעוררים געגוע לעידן שנמוג ונשכח ולמעשה מהווים נקודה מיוחדת העומדת מנגד, מתריסה ומתעלמת מן השינוי, ובכך שופכת אור על התדר העכשווי- המהיר והקצבי. משה אוחיון, כדג השוחה כנגד הזרם מצליח לעורר מחשבה ותהייה בדבר:  "פנינו לאן". (תמיר ללוז , יועץ מטפל, מדריך, ממובילי השינוי לעידן חדש)

"ההאזנה לאלבום "פעם פליאה, פעם געגוע" היא חוויה נעימה ונוגעת. האלבום משתלב היטב עם יצירתו הקודמת של משה אוחיון, שמפליא לפרוט על הגיטרה החיה כל-כך בין ידיו. היצירות באלבום, סיפורים קרוּאים ושיר, מזמינות לביקור במרחביו של המשורר: דימונה ומוֹגדוֹר, התלמיד והמורה, הילד והיוצר המתערבבים זה בזה, המתבונן המתפעם והמתגעגע. שאלת קהל היעד מרחפת מעל האלבום ומסקנתי היא שהאלבום מתאים במיוחד ל"ילד שבמבוגר". אז כשמגיע חלון שקט לשיוט של הרהור ורגש, בהחלט שווה לנגן את האלבום הזה, ולהתמסר". ( יחזקאל רחמים, משורר )  

"רעיונות מלודיים אינטימיים וכנים. המילים המדוברות והנגינה יוצרים שלם אחד מגובש בדינמיקה ובמשקל. השיר המסיים, המצטרף לקטעים המוקראים הוא נכון ומשאיר טעם של עוד. נהניתי". (רון לאור, מוזיקאי, נגן גיטרה )

"משה מספר רהוט ונגן נפלא. מציע חוט פנימי קסום של שירה שבוחרת להלל את ה"יש" . אלבומו החדש מעניק חווית האזנה שכולה פיוט, דיוק ואהבת החיים". ( יוסי בבליקי, יוצר, מוסיקאי, שדר רדיו 

"האזנתי לאלבום החדש של המשורר משה אוחיון "פעם פליאה, פעם געגוע".  בבית, מול המחשב, בליווי הטקסט והעיצוב המשובח. התרגשתי ונותרתי עם חיוך בעין ימין ועם דמעה בעין שמאל. התיאורים המדויקים החזירו אותי במהירות ובקלות, שנים אחורה, לנוסטלגיה הפרטית שלי, אל הילד שהייתי. ברצועה חמש נזכרתי בסבא שלי שגם ענד טבעת בזרת שמאל... אני משוכנע שהאלבום ידבר לילדים של ימנו . המבוגרים יוכלו לחזור ולהרגיש את הילד או הילדה שאהבו להיות. משה אוחיון מנגן כל כך יפה על הגיטרה ומלווה את מילותיו במוסיקה חופשית, מעודנת ומשובחת פרי עטו. שאפו על הסאונד והמיקס. נשמע מעולה ומומלץ ביותר ". ( גיא מאיר , מוזיקאי , אמן גיטרה )

"הנגינה של משה עדינה, נעימה ופורטת על הרגש. התוכן הסיפורי עשיר וקסום. עגלת הסיפורים מאוד לטעמי - הזמנה נהדרת לילדים".  (גבריאל הדר , מספר סיפורים )
 
בחודש פברור 2017  נערך בעיר דימונה ערב הוקרה למשה אוחיון. האירוע נערך בשיתוף אגודת הסופרים העבריים במדינת ישראל.  

כתב ראש עיריית דימונה מר בני ביטון: "אני מברך את אגודת הסופרים העבריים במדינת ישראל על היוזמה להוקיר יוצרים ויוצרות בתחומי השירה והפרוזה. שמחתי לשמוע על הבחירה להוקיר משורר בן העיר דימונה.
מזה שנים שהמשורר משה אוחיון פועל בעיר, מנחיל מסורת של הוראת כתיבה  לדור הצעיר. אני מאמין שהוא עוד יראה פרי בעמלו, בדמותם של יוצרים  ויוצרות עליהם בוודאי תהא גאוותו וגאוותינו.
אין לי ספק שערב הוקרה זה יהיה אבן שואבת לתושבים אוהבי שירה, ומעל לכל ערב של הצדעה והוקרה לאמן ויוצר שצמח ופועל בעיר דימונה, ומצמיח דור חדש של כותבים מוכשרים.
ברכתי שלוחה למשורר משה אוחיון יליד העיר, הגאה בה והיא ותושביה גאים בו, מוקירים ומעריכים את יצירותיו, שזכו וזוכות להד, לשם ותהילה ".  

כתב יושב אגודת הסופרים מר צביקה ניר: "משה אוחיון הוא יחיד במינו. הוא מגלם את הצירוף האולטימטיבי של ציונות וספרות. של הרוח והחומר. של היצירה והנתינה. ברבגוניות רבת רבדים הוא מתנהל בין ספרות, מוסיקה וסוגי אמנויות נוספים, בין אמנות הקריאה לאמנות השמיעה, בין מזרח למערב, בין דימונה והנגב לבין תל אביב והמרכז, ועד לקצוות הרחוקים ביותר של ישראל מגיע קולו.

אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל, שראשוני מייסדיה היו המשוררים ח.נ. ביאליק ושאול טשרניחובסקי אשר ראו בספרות, על סוגותיה השונות, בשר מבשרה של התחייה הלאומית ונדבך הכרחי בבניין הציוני המתהווה בארץ, גֵּאָה במשה אוחיון, אחד מחבריה הבולטים והנאמנים אשר ממשיך את מורשת המייסדים ומחבר בהצלחה את הספרות, האמנות והציונות בכישרון נדיר, בהתמדה ובמסירות. אין הרבה "משה אוחיונים" בימים אלה במדינת ישראל, ההולכת ושוקעת לצערנו, בביצת הנהנתנות והשטחיות בחיפוש אחרי "המכנה המשותף" הנמוך והפופולארי. אנו מצדיעים לחברנו, משה אוחיון, מחזקים את כוחו ומביעים הערכה עמוקה לפעילותו".

בחורף 2017 פורסם השיר "סופה להיענות" בגיליון 122 של כתב העת "היליקון". הגליון עסק באוכל ונקרא "האור הבוקע מן הסיר" השיר מופיע בעמודת "שירים" באתר. 

בחודש מרץ 2018 פורסם השיר "סדרן" בגיליון 32 של כתב העת "מוטיב" . הגליון עסק ביצירות על זיקנה ונקרא:" מפני שיבה". השיר מופיע בעמודת "שירים" באתר.

בחודש מרץ 2018 בוצעה הפואמה "הקלות" במלואה באולם בית הסופר של אגודת הסופרים העבריים.

כתב המשורר עזרא לוי - צלם פואטי שתעד את האירוע: "
מזה מספר שנים, מאז הכרתי את אוחיון בפסטיבלי השירה שנערכו בדימונה ובשדה-בוקר, הפכנו ידידים. זיהיתי במשה אוחיון מופנמות והיעדר פוזה של משורר-יוצר, תכונות שגרמו לי לחבב אותו ולהעריך את יצירותיו. מאז, אנחנו נפגשים מידי פעם ומשוחחים על שירה ועל מוזיקה, כפי שעשינו באותו ערב בתום המופע בבית הסופר. בערב זה, אוחיון ריתק את הנוכחים בפריטה מקצועית על גיטרה קלאסית, כשהוא "מדבר" את הטקסט: התכנים שיצק אל תוך עשר היצירות מהן מורכבת הפואמה "הקלות". פואמה זו גם מונצחת בדיסק, שנקרא בשם זה. ביקשתי מאוחיון שיתאר במספר משפטים את "המדבר", והנה ציטוט פואטי מדבריו: "המדבר מציע מרחבים שחסרים במקום האורבני. השהות בתוך הגדול הטבעי, מסייעת לאדם להעמיק עם העולם הפנימי. היציאה אל השטחים הפתוחים, היא תמיד הזדמנות לגילוי היקר החסר. הבטון אינו תכלית הכול, לעיתים, מה שהיה לפניו עשוי ליצור את השינוי". הקלות - מופע של איש אחד, משורר, זמר יוצר, גיטריסט, איש דימונה. נהניתי מאוד".

בשנת הלימודים תשע"ח ראו אור בהנחיית משה שלושה ספרים המכילים שירים שכתבו תלמידים: הילד שבשיר, בית ספר  "עמית", ישוב מיתר 2018, משהו באוויר מחולל השראה "יובלים", באר שבע  2018, ביחד חדש, "רכסים" באר שבע 2018.
באירועי ההשקה דיבר משה על חשיבות הוראת הכתיבה לתלמידים בחינוך היסודי. מובאים עיקרי הדברים:

 "ערב טוב, שמחה גדולה לציין הוצאת ספר שירים המכיל יצירות תלמידים. לחגוג את ההתחדשות, את העמידה במשימה הרוחנית שתכליתה לדלות מתוך החיים רגעים של התעלות והשראה. להוראת הכתיבה יתרונות רבים. אציין אחדים.
טוב לומר את הדברים אחרת, לצבור עושר פיוטי, לחיות בתוך השפה כשהמיוחד והתמים סמוכים למתרחש ומצמיחים חדשנות בחדרי הלימוד. להיות עם הסקרנות שאינה חוששת לעולם, ההתלהבות הרעננה והשמחה המחזורית, הטבעית למה שמתחולל בתוך השיח. לפרש את הטקסט, לנוע אל מעמקיו, לפצח את הצופן, להיכנס אל תוך הסבך של המשמעות כדי להרחיק עם הגילוי. לשמוע שירה. לדבר שירה. לפתח קשב רגיש, רענן שיודע לקחת חלק בחוויה אסתטית מורכבת ולצאת עם לקחים מגובשים. לכתוב עוד משפט יפה, עוד צרוף מעניין, שהם הישגים קטנים, הצלחות צנועות, שהופכים את התרגול לתכלית מתמשכת ואת הפסגה לשלב נוסף בתהליך. כל תלמיד בתוך עולמו ואחר כך לצד עולמות נוספים, שהרי, הרבה נחמות לקושיה אחת, הרבה  פתרונות לשאלה המתחלפת. למחוק דעות קדומות. להיכנס אל נבכי הנפש, להבין שמה שרואים הוא חלק מין התשורה ומה שנדמה לחסר עניין נושא בתוכו עניין שלם. לקבל ברגישות את עבודת העורך- את הוויתור, המחיקה, ההחלפה, את ההבנה שאין צורך לשמור את כל מה שנצבר ולא אחת החלק ההכרחי הוא החלק המצומצם. ולבסוף להדפיס ספר שירים שמכיל  יצירות נבחרות. לא רק רעיונות, מחשבות, תהיות ולבטים, אלא יצירה שלמה שמצאה מקום צנוע בתוך הדברים הגלויים ואפשר להישען עליה ולהתגאות בה".


בחודש ספטמבר 2018 ראה אור אלבום חמישי "לעבר מה שנעשה". על היצירה מספר משה: "הפעולה המחזורית היא הזדמנות נדיבה לבחינה מעמיקה של ערכי יסוד. זמן ביצוע המטלות הינו אשנב פתוח לחיים חדשים בתוך המחשבה. ראשיתם של שירי האלבום ברעיונות שעלו במהלך שחייה בבריכה. הגעתי אל המתחם כדי לבצע אימון גופני ולחלץ ממנו ככל האפשר, הבהרות ממוקדות שיש בכוחן להציע השראה נוספת. זכרתי מה שצף, מה ששרד את הרצף. בשלבים מתקדמים התהוו עשרה נושאים נפרדים. באתי אל המים עם שאלות פתוחות. שיננתי תוצרים סופיים. השהות במתחם הפכה לעוד עורך. הקפדתי על הישארות בתוך גבולות של מקרה נתון. המטרה הייתה לגבש הבחנות עצמאיות שמסוגלות להתקיים בשדות פעולה מגוונים.

את המנגינות לגיטרה הלחנתי במקביל. ההלחנה האיטית אפשרה זמן נוסף להידוק של התכנים. הקלטת היצירות המוסיקליות הייתה אתגר מתמשך עם הרבה רגעי נחת.

המים נהדרים, הם מציעים לפועל בתוכם מעגלים מטהרים של שחרור והארה. משיבים בקיאות מבררת שמאפשרת הבנה עמוקה של חשבונות רוחניים". האלבום זמין להאזנה בעמוד הבית ובעמודת "מוסיקה".  
 


בעקבות צאת האלבום "לעבר מה שנעשָׂה" מאת משה אוחיון, שוחח המשורר עם המנהלת האומנותית של פסטיבל "שירה במדבר" המשוררת אילנה שחף. מצורפת השיחה:

אילנה: ראתה אור יצירה ספרותית, מוסיקלית חדשה שלך, שמתרחשת בתוך חלל הבריכה. ספר מאיפה זה התחיל.

משה: בשנתיים האחרונות אני שוחה כמעט מדי יום. במהלך השחייה עולים רעיונות, תהיות, תובנות. גיבשתי מתוכם עשרה שירים. כל שיר מטפל בנושא אחר: "פעולה", "קול", "תנועה", "מחשבה". התנאי היה שהרעיונות יתקיימו בתוך גבולות של מקרה נתון, מה שנותר מן הזיכרון יועבר אל המחשב להמשך עבודה, עריכה, איסוף והרחבה.

אילנה: זה מרגיש כמו בריאה. החיים מתגלים מן המים. אתה יוצא מן המים ואז השיר נברא.

משה:  זה רצון למצוא משהו חדש, לזכור אותו, לשנן אותו, ואז להביא אותו אל השיחה, אל החיים. לנסות להבין משהו באופן מוצק, שלא הובן קודם. משהו שגדל וגדל, ואז קטן לכדי שורש.

אילנה: כשקראתי את השירים הרגשתי שהבאת ביצירה הזאת משהו שונה מן היצירה הקודמת שלך. בשירים הקודמים יכולתי לצייר את דימונה, את המשפחה, ההורים, השכנים, את הרחובות. עכשיו אני מרגישה עולם אחר, מקום אחר, פחות ריאליסטי. זאת בעצם שירה שמתבוננת בעצמה. שירה שעוסקת במילים, בכוח של השפה, ביכולת של השפה. שירה שאינה מתפשרת ושאין בה מילה מיותרת. האם מדובר במשה אוחיון חדש? בכובע חדש? אולי בזכות המים שטיהרו אותך?

משה: תהליך הכתיבה היה ארוך. מדובר בשמונה חודשי עבודה עבור עשרה טקסטים. זה רצון למצוא את הדיוק, להגדיר תופעות אנושיות כמו: "מרגוע", "נשימה", "הישג". ראיתי שככל שאני אוסף פרטים על הנושא הנבדק, צריך לוותר, להחסיר כדי להגיע אל הדבר שלא ידעתי.   

אילנה: זה מאוד יפה. אני מעריכה שהייתה בוודאי צפייה שתשתמש במילים מתחום השחייה, אך אתה לא רצית לכתוב מבחוץ, רצית לכתוב מפנים.  

משה: בהחלט

אילנה: אקרא את השיר הפותח: "הַצְּלִילוּת בָּאָה בְּמַפְתִּיעַ/ כְּשֶׁאוֹר חוֹמֵק מִן הַזְּגוּגִית/ וְהַגּוּף עַרְסָל עַל פְּנֵי/ הַמַּיִם/ הַפְּעֻלָּה הַמַּחְזוֹרִית/ שׁוֹמֶרֶת טוֹבָה לַמַּאֲרִיכִים/ לִבָּהּ/ אוֹת לְהַפְנוֹת פָּנִים/ לְעֵבֶר מָה שֶׁנַּעֲשָׂה/ וּתְהוּדָה חָפְשִׁית." אפשר לשמוע את הה' של "הצלילות", של  "הגוף", "המים", "הפעולה", "התהודה". יש הרבה נשימה בתוך השיר. אני מרגישה שמתוך השיר הזה נבראו יתר השירים שביצירה.

משה: מתוך עשרות ממצאים שנאספו עבור פתיחת הפרויקט בחרתי במילים: "הַצְּלִילוּת בָּאָה בְּמַפְתִּיעַ/ כְּשֶׁאוֹר חוֹמֵק מִן הַזְּגוּגִית/ וְהַגּוּף עַרְסָל עַל פְּנֵי/ הַמַּיִם". המסר הוא שהגילוי, ההבנה, התיקון, ההתבהרות, מגיעים כשהאדם מתרחק מן השעטה, מן הפעולה.

אילנה: בשיר השני אתה כותב: "קֶשֶׁר זָלוּף מְחַבֵּר/ בֵּין הַגְבָּהוֹת לַהַנְמָכוֹת/ מִתְמַתֵּן סָמוּךְ לִנְקֻדַּת הַזִּנּוּק/ מִדֵּי פַּעַם צְלִיל קָצוּב / מְפַלֵּחַ אֶת הָרַעַשׁ / זְמַן שָׁקֵט הִנּוֹ הִפּוּךְ / חֲמַקְמַק / לַהֲפוּגָה, נְגִינָה חֲרִישִׁית".

כאן אתה עובר אל ראשית התנועה. בשיר שבא אחריו, התנועה מתחילה להתעדן, לקבל צורה. אתה בעצם מגבש את תנועת האומנות: "כְּכָל שֶׁמִּשְׁתַּכְלֶלֶת הַמְּיֻמָּנוּת/ מִתְבָּרֵר הַצֹּרֶךְ הַגָּדוֹל/ בְּעִדּוּן שֶׁל הַתְּנוּעָה/ לְצַיֵּר אֶת הַמַּעֲשִׂים/ לִמְצֹא בָּהֶם אֶת הַדִּיּוּק  / כְּשֶׁהַקְּצָווֹת מְפֻיָּסִים/ הַקְּלִּילוּת בְּטוּחָה / וְהַהִתְנַגְּדוּת רַבַּת יֹפִי."

אחר כך מגיעה השקיפות, או ליתר דיוק "מהמורות השקיפות". אשמח אם תדבר על זה קצת.

משה: אקרא את השיר: "טָס הִתְבַּהֲרוּת/ נִשְׁטַף עַל פְּנֵי מַהֲמוֹרוֹת הַשְּׁקִיפוּת / מַעֲנִיק לַפַּס הַמַּזְהִיר גִּלּוּי  קוֹלֵחַ/ הַשֶּׁפַע, רִבּוּי מֵאִיץ שֶׁל הִתְגַּבְּרוּת/ מֻנָּח לְתִקְרַת הַדְּבָרִים/ מִקְצָתוֹ לַקַּרְקָעִית/ וְלַצְּלָלִים."
לפתע אור גדול שוטף את הבריכה ואתה מבין שיש כאן שפע, ריבוי, שרק מעט ממנו מגיע אל הקרקעית, אל הבאר עמוקה. העולם מתרחש בתוך הקומות הראשונות של הקיום. כנראה שמעט מן הדברים החשובים, החולפים, מגיעים אל ההכרות הפנימיות של הנפש.

אילנה: אני גם חושבת שאנחנו לא מסתכלים על הַצְּלָלִים שאנו עושים. אנו צופים מן התקרה למעלה. בשיר החמישי בקובץ אתה כותב: "בְּכָל פַּעַם מַחְשָׁבָה אַחַת/ קְצָרָה, מְהֻדֶּקֶת, אוֹחֶזֶת בַּפְּרָטִים/ גְּדֵלָה בְּתוֹךְ אַקְרַאי / מְבֻדָּר שֶׁל רְמָזִים מִתְחַלְּפִים/ עוֹד מִן הֶעָתִיד לְהִתְמַמֵּשׁ/ מִנִּסְיוֹן הָאָדָם וְהָעוֹלָם/ לַהֲפֹךְ רָחוֹק לְבַעַל עֵרֶךְ/ וְזָר לִמְחוֹלֵל שִׁנּוּי ".

אתה אוחז במחשבה. אך יש לה קיום בלעדיך. היא מצליחה להפתיע אותך ולחולל את השינוי. אולי תרחיב על זה קצת.

משה: אני מחפש דבר בעל ערך ואוחז בו כדי שלא ילך אל השכחה. ולדבר הזה יש חיים עצמאיים בתוך הזיכרון, הוא גדל ומתפתח ואתה נדרש לא לוותר עליו. לא לוותר על מה שהפך להיות שלך.

אילנה: אתה מרגיש שהכתיבה הזאת השפיעה על היומיום שלך?

משה: בהחלט. אני משנן את הטקסטים כדי שאם תבוא התחבטות הם אולי הם יציעו לי פתרון.

אילנה: אני מרגישה שהשירים האלה הם סוג של הידרותרפיה. כפי שאנשים עושים את זה לגוף אתה עושה את זה לנפש, לשירה. בשיר השביעי בקובץ אתה מדבר על הסקרנות: "הַחֵלֶק הַקָּשׁוּב / כָּרוּךְ  אַחַר וַדָּאוּת נוֹסֶפֶת/ דַּי בִּשְׁמוּעָה מִקְרִית/ כְּדֵי לְחַלֵּץ מִן הַמִּתְרַחֵשׁ / בֵּאוּר רַעֲנָן , רָצוּף נְתִיבִים / אֶל הַיַּעַד הַסַּקְרָנוּת/ הִיא גְּמוּל נָדִיב".  הסקרנות היא גמול נדיב לשירה?

משה: כן. בתוך המתחם, להבדיל ממקום אחרים, ישנו טוהר מוגן שמקיף אותך ומחכה לך.

אילנה: אתה מקפיד כל הזמן לשמור על הטוהר הזה, על גובה, אתה לא יורד למקומות אפלים, אתה לא עושה "עונה בגיהינום".

משה: אולי זאת הוכחה שאפשר להפוך שדות מגוונים של התרחשות למעבדה יוצרת.

אילנה: בשיר התשיעי, לאחר התנועה המתמשכת, מגיע מרגוע. הוא מאוד הכרחי, אי אפשר להיות כל הזמן בחוויה של התעלות. צריך להירגע ממנה: "מַרְגּוֹעַ/ הַכֹּחַ הַשָּׁלֵו אֵינוֹ מְמַהֵר  לְשַׁחְזֵר מַהֲלָכִים קוֹדְמִים/ הלוּלְיָנוּת הַדְּחוּקָה, הַסְּפִירָה הַמְּקֻטַּעַת/ וְהַדַּחַף הַקּוֹרֵא לְהַפְסִיק הֵם / הִרְהוּר דָּהוּי/ כָּעֵת, הֶאָטָה".
ואחרי המנוחה מגיעה ההיעטפות שבאה לידי ביטוי בשיר החותם את האלבום. זאת התכנסות שאי אפשר בלעדיה: "לְהִשָׁעֵן עַל הַהֶשֵּׂג/ עִם מָה שֶׁנֶּאֱסַף וּמִתְרַוֵּחַ בָּאֵבָרִים / כְּשֶׁהַחֲמִימוּת מְכֻנֶּסֶת/ וְהַשְּׁפִיפוּת סְפוּנָה בְּחוּט / הַיָּשָׁר/ פָּנִים רַבּוֹת לַעֲצִירָה/ הִתְעַטְּפוּת, צְפִיָּה בַּמִתְרַחֵשׁ וַהֲלִיכָה/ בְּתוֹךְ הַהֶרֶף הַשַּׁלִּיט  שֶׁל/ הַמַּעֲבָרִים"

יש בשירים שלך תנועה אוניברסלית, רוחנית שמחפשת את השפה הקונקרטית כדי להגדיר את החוויה. השירה לגמרי חזקה והיא באה מתוכך. לא הדבר החיצוני יגרום לה להגיע להתהוות. אתה משתחרר מעצמך כדי להעניק לנו מושגים מופשטים שבשירה. השירים שלך מזכירים את שיריו פאול צלאן, אני חושבת שאתם ממש אחים תאומים וחלק משיריו יכולים לעזור בפענוח של שירתך. יש בשירי הקובץ שורות קצרות שֶׁיָּכֹלְתָּ להגיד בהם עוד, אך לא רצית  לדחוף את השפה בכוח. אני מרגישה שהשתחררת מעצמך כדי לתת לנו עוד מושגים מופשטים של שחייה. ממש נעלמת בתוך המים האלה. יש לי תחושה שבעבודת הכתיבה ישנה איזה חדווה שמצילה אותך.

משה: אני מוצא משמעות. מוצא תפקיד בעולם. זה ממלא את סדר היום. מעניק שמחה. אני מגיע בסוף של יום הביתה ויודע שקבלתי שכר. זה הדבר הכי משמעותי שאני יכול לעשות עם החיים שלי.

אילנה: זה הנס שלך. באיזה שלב אתה מרגיש מאושר? בתהליך העבודה או כשראית את התוצרת המוגמרת ואתה יכול לעבור הלאה?

משה:  אני אוהב את התהליך. כשהפרויקט נגמר אני בהחלט מרגיש הקלה, אבל לא מדובר באיזו יתרת אושר מוגזמת. הגילוי המתמשך שבהכנת הדבר - שיר אחר שיר, חתימה אחר חתימה עושים לי טוב.     

אילנה: כאשר אתה קורא את השירים הסופיים אתה מרגיש שזה נסגר או פתאום אתה חושב שאולי יכולת לכתוב את זה אחרת ?

משה: התהליך כל- כך ארוך שאני יודע שאם זה נסגר, זה נסגר. אגב, הקלטת השירים באולפן וההקראה על רקע של יצירות לגיטרה מאוד עוזרים לעריכה. גם המים הם עורך. אחרי שהשיר נכתב אני לומד אותו בעל פה ומשנן אותו תוך כדי שחייה.

אילנה: הפרויקט הזה מיוחד. אני מציעה לך אולי לצרף לו חוויה מצולמת או הסבר של מקורות היצירה. כדאי לעזור לציבור להשיג חוויה מובהקת יותר השירים. בהצלחה רבה.

משה: תודה. היה כיף (משאבי שדה, אוקטובר 2018)בתאריך 15/10/18 נערכה בתיאטרון דימונה השקת האלבום :"לעבר מה שנעשה"  ניגן על כלי הקשה אייל שליי. 

בתאריך 8/11/18 שוחח משה אוחיון עם שירי לב ארי וענת שרון בלייס בתכנית הספרות "מה שכרוך" שמשודרת ב"כאן תרבות". השיחה נסובה על אלבומו החדש:" לעבר מה שנעשה" ועל חשיבות הוראת הכתיבה לתלמידים צעירים.  


בתאריך 13/11/18 בפתיחת וועדת הכלכלה של הכנסת, הקריא יושב ראש הוועדה ח"כ איתן כבל את השיר: "עשרים ושמונה" מתוך הספר "ארבעים על האדמה" . השיר מופיע בעמודת "שירים" באתר.בגיליון 37 של המוסך – מוסף לספרות פורסמו מתוך האלבום: "לעבר מה שנעשה" השירים: "לעבר מה שנעשה", "זמן שקט", "מהמורות השקיפות", "קו השומר" ו"הכוח השליו". השירים מופיעים בעמודת "מוסיקה".  

 
בתאריך 22/11/18 השתתף משה לראשונה בפסטיבל "אשדודאשירה" שנערך בעיר אשדוד. משה דיבר חשיבות הוראת הכתיבה לתלמידים בחינוך היסודי וביצע משיריו בליווי גיטרה. את המושב שנקרא "עד הלום" הנחתה המשוררת סמדר שרת.

בתאריך 11/12/18 שוחח משה ברדיו אורנים עם מר מוטי גרינר על היצירה " לעבר מה שנעשה" , בתוכנית שודרו עשרת שירי האלבום. 

 
במסגרת הפרויקט: "משורר בעירו" של מועצת הפיס לתרבות ואמנות, קובע בתאריך 12/02/19 השיר "עדות בין השלבים" על קיר הכניסה לספרייה העירונית בדימונה.  מטרת המיזם להפיץ שירי משוררים במקום בו נולדו.  

בחודש אפריל 2019  ראתה אור בהוצאת ספרי " עיתון 77" אנתולוגיה "בבואי היה המקום" המכילה שירים על הגירה לישראל. האנתולוגיה נערכה על ידי רפי וייכרט וגור אלרואי.  השירים "בעל פה וקשה"ו "נגוהות של סוכר"  מאת משה אוחיון הופיעו בספר. את השיר "נגוהות של סוכר" אפשר לקרוא בעמודת "שירים" באתר.   

בשנת הלימודים תשע"ט ראו אור בהנחיית משה ארבעה ספרים חדשים המכילים יצירות תלמידים: "עד השתהות" (מענית, באר- שבע), "בתוך ההרפתקה" (רכסים, באר - שבע), "עם האהבה הגדולה של החיים" (יובלים, באר - שבע), "קורא אותי אליו" (עמית, מיתר)


בחודש יולי 2019 השתתף משה אוחיון במחזור השלישי של תכנית "בוסתן" מטעם הספרייה הלאומית. הפרויקט כלל ארבעה שבועות של כתיבה חופשית, מפגשים, סדנאות, למידת עמיתים, סדנאות בעריכת שירה ובתרגום, מפגשים עם יוצרים, מו"לים ועורכים והיכרות עם אוספי הספרייה.

על הבחירה במשה: "התחושה היסודית בקריאת שירתו של משה אוחיון היא אֵמוּן. אותו מרכיב יסודי שבלעדיו השירה לא יכולה בכלל להיכנס אל החדר. אי – אפשר להתבונן בשיריו בלא להשתתף מיד בחוויותיו הכנות ובהרהורי לבו. מיד אחר- כך אפשר להתפעל מיכולת ההתבוננות המיוחדת. הוא מסתכל בפרטי האנשים והחפצים בפליאה וכבוד. את המקום שלו הוא מצמצם בתוכו כדי שיהיה רווח והצלה לאחרים. ואז מצטרף הצבע לשירים, למעשה מערכת צבעים שלמה, המשמיעה קולות ומפיצה ניחוח. ומעת זאת, כל נוסע ועל הלך וכל סורג יש להם מקום ויש להם דיבור. ומה שכואב לא מוחבא וגם לא מעלים את הטוב ואת בקשת התקווה. "ניגונו היחיד" של משה אוחיון חורג מעולמו הפרטי על ידי כך שהוא מוכן להשתתף בכנות ובכישרון בניגונם של אחרים". (יושב ראש וועדת האיתור, פרופסור מירון איזקסון).

מספר משה אוחיון: "חודש יולי 2019 היה חודש מיוחד במינו. השתתפתי עם עוד שלושה משוררים ושתי משוררות בתוכנית "בוסתן" שהיא חממה לכתיבת שירה בספרייה הלאומית בירושלים. לקחנו חלק בסדנאות מגוונות, הרצאות, מפגשי עמיתים ושלל פעולות מפיגות. שוחחנו זה עם זה, סייענו זה לזה, כתבנו זה לצד זה. השתדלנו להיות רגישים למרות הקשיים. קבלת האחר והבנת עולמו לצד אמירת "עצמי" עמוקה, גלויה וטבעית היא תמיד מורכבת ל"אני" ולקבוצה. היו הרבה רגעי השראה והארה. "גבעת רם" בירושלים הייתה בית נינוח ושליו עם חורש ההררי שעוטף בשיאו. תכנית הלימודים העשירה העניקה לנו הזדמנות להשתתף במפגשי למידה קבועים לצד סדר יום חופשי ופרטי ללמידה נוספת. לי אישית, היה זמן מדשאות יקר לנגן בגיטרה, להלחין יצירות חדשות ולהרחיב טקסטים וותיקים. תודה מיוחדת למנהלת התוכנית, לצוות הספרייה המסור, למרצים האורחים ולמנחי הסדנאות. שנזכה ליצור, לחדש ולהוסיף נחמה" 

בחודש ספטמבר 2019 ראה אור האלבום: "מלאכה שמורה". על האלבום מספר משה אוחיון: "
היצירה "מלאכה שמורה" מתרחשת בתוך הוראת הכתיבה לתלמידים בחינוך היסודי. בחרתי בעשרה קטעים שהצטברו במהלך שנות עבודתי כמנחה סדנאות "כתיבה יוצרת" במסגרות חינוכיות מגוונות. עד היום ראו אור חמישה אלבומים. בשלושת האחרונים הקראתי שירים על גבי ניגונים מקוריים לגיטרה אחת. הבחירה המוזיקלית, ספרותית נובעת מן הצורך להציע בית משותף לשתי מלאכות אהובות.
השפה היא מרכז. הניגון הוא אתגר. אני כותב קודם את  המילים ואחר כך מצרף להן מנגינות. כתיבת הטקסטים מתרחשת כל הזמן. ההלחנה מצטרפת בבוא העת. היא זקוקה לשלווה ולהתכוונות פנימית. לרוב ההלחנה מתחילה מחוץ לבית, תוך כדי תנועה, במשפט מוזיקלי קצר שאחר כך אני מרחיב על הגיטרה.
כשמגיעות ההקלטות, אני מקליט קודם את המנגינות ואחר כך את המילים. כמה שבועות של הקלטת גיטרה - יום אחר יום, רצועה אחר רצועה, שבסופם אני מקליט את הטקסטים שהיו שם הרבה קודם.


הזמן באולפן הוא מראה נוקבת. לעיתים מה שנשמע היטב בבית, בכיתה, במדבר, רחוק מן הרף שמציבים מיקרופונים פתוחים. היעד הנדרש קר מזג. הוא יודע שאין דרך אחרת אלא לעבור דרכו.

לא אחת נסעתי לאולפן בהתרגשות גדולה ויצאתי עייף ומותש, לא פעם הגעתי ללא אנרגיה ויצאתי מלא התלהבות. קרה שחזרתי הביתה בתום יום הקלטות ארוך ומיד התחלתי להתאמן לקראת היום הבא, מבלי לשים לב שכבר דקות ארוכות החדר שרוי באפלה וטוב יהיה לסור כמה צעדים כדי להדליק את האור.
לתהליך ההקלטות עליות ומורדות. יש לכוון את הגוף והנפש לפעולה. הגמישות והרוך של הביצוע הם אתגר מתמשך. האצבעות זקוקות לנחת רוח. השהות באולפן היא זמן לשינויים זעירים, לבחירות קטנות, לנסים.


כמה טקסטים ומנגינות התגבשו מחדש במסגרת שהות בתכנית "בוסתן" בספריה הלאומית בירושלים. במהלך חודש יולי 2019 השתתפתי בחממה לכתיבה שכללה סדר יום עשיר של מפגשי למידה עם יוצרים נוספים, לצד כתיבה אישית  וחופשית. קסם היה טמון במעברים בין דימונה לירושלים. מימי ראשון עד ימי רביעי שהייתי בירושלים. בימי רביעי נסעתי לסופי שבוע בדימונה. מה שהתגבש בירושלים התהווה מחדש בדימונה, מה שהתברר בדימונה מצא גבולות חדשים בירושלים. התנועה בין ההגותי, למוד הזיכרון שהמדבר משמש בו פתרון קרוב, לבין הרחב, המייחל שלמרות ניסיונו הקדום הוא מתחיל ברובו, הייתה מרתקת. האזנה שלווה." 


שיחה שנערכה בין המשוררת מאיה הובני למשורר משה אוחיון בעקבות צאת אלבומו השישי "מלאכה שמורה"

מאיה: היצירה "מלאכה שמורה" היא שיר הלל על השירה והילדות. ממש אוצר טבע אנושי שיש בו המון אור. חיברת בין עולמות הילדות לבין עולמות הכתיבה. הילד ביצירה שלך הוא ילד מתפעל, חוקר, שואל. הוא ילד מאוד חי, משתומם מהגיטרה, מהמילים, צופה בחוויות בפעם הראשונה. יתכן שזה חיבור לילד שהיית או לילדים שאתה עובד איתם, או לילד שהיית רוצה להיות. יש כאן לב גדול שמאפשר לילדים לגדול ונותן להם מקום של השראה והתגלות.

משה: האלבום הזה מתרחש בתוך הוראת הכתיבה לתלמידים בחינוך היסודי. מדובר בעבודה שהיא עיקר פרנסתי. אני כותב על העשייה ובוודאי מסמן כמה תקוות וחלומות. היצירה נפתחת במילים: "עִם הַצְּעִירִים בְּבוֹאָם אֶל מַמְלָכוֹת הָרוּחַ הַחָפְשִׁית, אֶל הַהִתְלַהֲבוּת הָרַעֲנַנָּה, הַסַּקְרָנוּת שֶׁאֵינָהּ חוֹשֶׁשֶׁת לְעוֹלָם, הַשִּׂמְחָה הַמַּחְזוֹרִית." היה לי חשוב לכתוב על השיעורים האלה שהופכים לא אחת ליצירה משותפת. להתייחס לעבודה הארוכה לאורך השנה שמתחילה במפגשים משותפים ומסתיימת בעבודה פרטנית, אינטנסיבית עד שכל תלמיד אוחז בשיר שהוא גם שלו וגם מסוגל לייצר את הנס ולהופיע בספר שירים שמכיל יצירות נפלאות של תלמידים נוספים.

מאיה: אני מכירה אותך הרבה שנים. תמיד הערכתי את ההתמסרות הטוטאלית שלך לרעיון, את הנאמנות שלך למשימה שבחרת לבצע. אתה כותב את השיר, מלמד את השיר ומעביר אתו הלאה. זה נהדר.

משה: זאת הייתה בחירה טבעית, רצון מתמשך להפוך את המציאות ליצירה ספרותית. אני מאמין שהספרות מסוגלת לסייע לבני אדם. היא משאירה את העיקר מתוך הריבוי שחלף. היא משחררת, מאפשרת להבין מחדש לקחים ומוסרי השכל.

מאיה: אתה כותב: "יֶלֶד מַקְרִיא שִׁיר/ הַגְבָּרוֹת סְדוּקוֹת מְקַפְּצוֹת בֵּין הַשָּׂגוֹת שֶׁלֹּא תֻּרְגְּלוּ/ גַּם אִם לֹא יְדַיֵּק אוֹ יֵחָפֵז אוֹ לְרֶגַע יְנַסֶּה לִהְיוֹת מַקְרִיא אַחֵר/ יִטָּמְעוּ מִלִּים בֵּין פְּנִינִים זוֹהֲרוֹת/ הוּא אֵינוֹ מִתְמַהְמֵהַּ, הַמְּתִיקוּת מִתְנוֹדֶדֶת מִצַּד לְצַד/אֶפְשָׁר לִשְׁמֹעַ אֶת יִשּׁוּר הַהֲדוּרִים הַזָּעִיר שֶׁל הַנְּשִׁימָה/אֶת הַהִתְחַבְּטֻיּוֹת הַמַּקְדִּימוֹת/ הַפִּלּוּחַ הַמַּפְתִּיעַ, הַמַּמְחִיז שֶׁאֵינוֹ עֵר/לְטַלְטֵלַת הַקְּצָווֹת וְלַפְּסִיחָה הַמְּלַבֶּבֶת/יֶלֶד מַקְרִיא אֶת שִׁירוֹ/אִם צִלְצוּל פִּלֵּחַ אֶת קוֹלוֹ/ יִמְצָא עוֹד אַהֲבָה"
אתה מוצא את הקשר לתום, לאהבה, להזדמנות להשמיע קול. לפלאי, למיוחד, לשונה. אתה מבוגר שחי את הווית הילד בכל רגע ורגע. 

משה: אני עדיין סקרן ומתפעל מהעולם. עדיין שואל שאלות ומקווה שתבואנה עוד תשובות. אני מנסה להבין את העולם בכל פעם מחדש, אני עדיין משוכנע שהרבה רגעים נושאים איתם עניין גדול וכל זה למרות הפיקחון, הניסיונות שלא עלו יפה האכזבות ואי ההבנות. 

מאיה: הרי כתבת: "שאלות הן גאולת הפתרונות היצירתיים."
משה: אמת
מאיה: ספר קצת על תהליך העבודה של האלבום הזה.

משה: לאורך שנת הלימודים תשע"ט כתבתי על העשייה בכיתה. בדקתי מה אני מרגיש. בחנתי את התהליך. השתהיתי עם הדקויות. לאט, לאט התגבשו הרעיונות. המנגינות הצטרפו שכבר היה מבנה מגובש. האלבום הוקלט בחודש אוגוסט. זאת הייתה עבודה מלקטת ארוכה ואז הקלטה באולפן, בחודש אחד שכורך אליו את כל הקצוות.

מאיה: למרות שהיצירה מתרחשת בתוך כיתת הלימוד אתה  אף פעם לא מוותר על המדבר. המקום המסתורי הזה  שממלא את הפואמה המדברית שלך "הקלות" ואת שלושת ספרי השירה שהוצאת, מופיע גם כאן. אתה כותב: "הַדֶּרֶךְ לְבֵית הַסֵּפֶר עוֹבֶרֶת בַּמִּדְבָּר. כְּבִישׁ רָחָב מְחַבֵּר בֵּין הָעִירוֹנִיִּים. מָה שֶׁהָיָה פַּעַם מִסְתּוֹרִין וּשְׁטָחִים פְּתוּחִים מְטֻלָּא בָּאַסְפַלְט" איך המדבר עוזר לך ?

משה: אני יוצא אליו והוא מסייע לי עם המחשבות ועם העיבוד של הרעיונות. יש בו אורך רוח ונחת רוח שמסייעים למחשבות להתאגד לצירופים חדשים. הרי כל העניין הוא להאט, להמתין להתעכב והמדבר מומחה בזה.

מאיה: בהמשך, באותה רצועה אתה כותב: "הַבֹּקֶר אֵינוֹ מְמַהֵר. הוּא מֻרְגָּל בְּשֶׁקֶט וּבִמְתִינוּת. הִקְדַּמְתִּי לָצֵאת כְּדֵי לִהְיוֹת בְּתוֹךְ הַשָּׁעָה". זה כל כך יפה להיות בתוך השעה... אתה מפרט: "הַהַקְשָׁבָה הִיא בְּחִירָה רִאשׁוֹנָה, אַחַר כָּךְ הַדִּבּוּר, הַשִּׁירָה." איך אתה מפנה את המקום כדי להיות בתוך השעה?

משה: אני בוחר להתנתק ממה שעשוי להפריע. אני יודע להתעורר מאוחר, אך אם אני צריך לנסוע, אני אצא הרבה קודם כדי להתרווח בתוך החוויה. אני גם מקפיד לעשות מה שאני אוהב, מה שאני רוצה, זה מעניק חופש. אני מתמקד באהבות ספורות, אין לי צורך בכל האהבות. די בדבר מרכזי אחד.

מאיה: זאת בחירה מודעת או למעשה אין לך בררה?

משה: יש להאמין שלאדם יש בררה. אני מצאתי דרך להיות בנחת בתוך הדברים. ללא התחייבויות עודפות. אני מפנה מרחב שממנו צצים הדברים שאני באמת רוצה לעשות.  

מאיה: ואז נולדים יותר שירים?

משה: בהחלט. כדאי להתמקד ביצירה, אחרת יבוא פיזור דעת.

מאיה: הרצועה הנפלאה הזאת מסתיימת במילים: "אֲנִי נִכְנָס אֶל בֵּית הַסֵּפֶר. חִיּוּכֵי הַיְּלָדִים הֵם הֶאָרָה זְרִיזָה. עוֹד מְעַט יִצְטָרְפוּ הָרַעֲיוֹנוֹת הַמּוּגָנִים." זה הזכיר לי שורה מהפואמה מ"הקלות" שם כתבת: "רָאוּי לְהָגֵן עַל גִּלּוּיֵי הָאָמָּנוּת שֶׁל הַטֶּבַע" ( מתוך "הדרך הראשית"). אתה בעצם עוזר לילדים להגן על האומנות, להגן על הטבע, על הרגעים החמקמקים של היצירה, על העדינות והשירה.

משה: אני שומר על מנעד גמיש של קבלה והקשבה. זה לא קשה במיוחד כשהתלמידים כישרוניים כל כך.   

מאיה: הרצועה החמישית באלבום נקראת "הגיטרה הירוקה" והיא מאוד מרגשת. היא נוגעת באהבה שלך למוזיקה. אתה כותב: "אֶת נִגּוּנֵי הָרֶקַע בִּצַּעְתִּי בְּעֶזְרַת הַגִּיטָרָה הַיְּרֻקָּה, וּמִי שֶׁרָצָה לְנַגֵּן בִּזְמַנּוֹ, הַיָּרֹק הַבּוֹהֵק עָמַד לִרְשׁוּתוֹ. לְאַט לְאַט וּבִמְתִינוּת מַפְלִיאָה הָפְכָה הַגִּיטָרָה הַיְּרֻקָּה לַזָּהָב שֶׁבַּחֶדֶר, לְלֹא פֶּגַע, לְלֹא שֶׁבֶר אוֹ נֶזֶק, רַק מִדֵּי פַּעַם פְּקִיעַת מֵיתָר וְהַחֲלָפָתוֹ בֶּחָדָשׁ." אתה בעצם מביא לתלמידים גיטרה וכשאתה עוזב את בית הספר אתה מוריש להם אותה. מעניין אותי, איך נולד הטקסט הזה?

משה: רציתי להתייחס לעובדה שאני מנגן כשתלמידים מבצעים מטלות כתיבה. למזלי היה אפשר לטפל בנושא באמצעות סיפור שהתרחש במציאות. יום אחד הלכתי לקנות מיתרים וראיתי גיטרה ירוקה. כששאלתי את המוכר במה מדובר הוא אמר לי שהיא כבר הרבה זמן בחנות והוא מתכוון להחזיר אותה לסוחר. צץ לי רעיון להביא אותה לבית הספר ושגם אני וגם התלמידים ננגן בה. תוך כמה שבועות היא  הפכה ללהיט יקר ערך. לפעמים זה קורה והסיפור האמתי מתחבר לאידיאה.

מאיה: אני חושבת על הגיטרה הירוקה שאף אחד לא רצה בה. אני חושבת על מקומות שאנשים לא רוצים בהם, או מפחדים לגעת בהם, או ללכת אליהם, כמו השקט, המדבר, התבוננות, הפנימיות. אתה נתת לילדים את האפשרות להתחבר אל המקומות האלה. אתה הפכת את הגיטרה הירוקה לזהב שבחדר. לא פחדת להתבונן, לחיות בתוך העומקים.

משה: הגיטרה הירוקה לימדה אותי לקח על רגישות והתכוונות. הבנתי שרק עִם רגישות ממוקדת והתכוונות שלווה יהיה אפשר להפיק ממנה את הצלילות הנדרשת. הרצועה הזאת נפתחת במילים: "שִׁשָּׁה מֵיתָרִים מְתוּחִים עַל תַּבְנִית עֵץ קַלָּה מַסְפִּיקִים כְּדֵי לִטְווֹת זִכָּרוֹן, לִנְדֹּד לִרְגָעִים לְאֶרֶץ אַחֶרֶת." הגיטרה הירוקה לא פעם הצליחה במשימה.

מאיה: נפלא. לגבי הבחירה שלך להקריא ביצירה הזאת וביצירות קודמות שירים וסיפורים על גבי יצירות מקוריות לגיטרה, אני חושבת שהחיבור בין הגיטרה לשירה המדוברת מעניק מתנה לשירים. זה מאוד יפה לשמוע אותם יחד. המוזיקה נותנת לשירים את הנשימה, את המרווח, את שקט הנכון. מעניין אותי לדעת מה הם מקורות ההשראה המוזיקליים שלך ?

משה: המוזיקה שלי מתחילה מן החוץ. השינון והחזרה נעשים בתוך הבית. השורש המוזיקלי מתחיל כשאני נוסע ברכבת, או כשאני נוסע במכונית, או כשאני יוצא להליכה, או כשאני מנגן במדבר, או כשאני שוחה. לדוגמא הלחן של הרצועה הרביעית שנקרא "מצד לצד" הולחן כמעט כולו תוך כדי זמזום בנסיעה לפגישה מדימונה לבאר שבע. המוזיקה באה מהאזור הפתוח כדי ללוות את הרעיונות שחלקם ביתיים למכביר.

מאיה: המוזיקה שלך לא רק מלווה. יש בה תמות מעניינות. מרגישים את הכוונה, את ההשקעה בלחנים. את האלבום השלישי שלך "הקלות" אני שומעת במכונית שוב ושוב. השמיעה המחזורית מרגיעה אותי. אני נותנת לה את הזמן.  אני חושבת על מקורות היצירה שלך. יש כאלה שבשביל מקורות ההשראה צריכים לנסוע לחו"ל, לראות עולם. אתה לא צריך, אתה כמו המקובלים האלה שהשירים שלהם צפונים בנשמה.

משה: אני הולך אל היום יום. היצירה הנוכחית מצטרפת לשתיים קודמות שמשוררות את סדר היום: הראשונה מתרחשת במדבר, השנייה בתוך גילוי המים והשלישית בכיתת הלימוד.

מאיה: זה בעצם להוציא את המופלא מהיום יום.

משה: כן. את המיוחדות, ההתפקחות, היופי.

מאיה: ברצועה השמינית באלבום אתה מתייחס לתופעת הרעש. אי אפשר לכתוב על כיתות לימוד מבלי להתייחס לרעש. אתה כותב: "פְּקַעַת הַקּוֹלוֹת בַּכִּתָּה הִיא/ צוֹפֵן מְבַעְבֵּעַ של הַרְעָשׁוֹת/ לַשִּׁעוּר הַקּוֹדֵם שְׁלוּחוֹת מְשֹׂרָגוֹת/ בְּתוֹךְ הַדְּרִיכוּת הַקַּשּׁוּבָה /בְּתֹם הָרַעַשׁ מִתְבָּרֵר שֶׁנֶּאֶמְרוּ דִּבְרֵי טַעַם / הַשֶּׁקֶט שֶׁלְּאַחַר הָרַעַשׁ מֵיטִיב עִם הַבַּיְשָׁנִים/ יֵשׁ לִזְלֹג אֶל הַהַפְסָקָה /כְּדֵי לְאַפְשֵׁר לִיחִידִים לְהַקְרִיא אֶת שִׁירֵיהֶם" כמו שאתה יודע להתמודד עם השקט, אתה גם יודע לאבחן את הרעש.

משה: הרעש הזה הוא שליט שצופן בתוכו דברי טעם. נדמה לנו שלא קורה בו הרבה. זה לא מדויק. פעם לאחר שהפסקתי את ההמולה ושוחחתי עם התלמידים הסתבר שהתהוו בה כמה הארות. הביישנים שלא העזו עם להתמודד השקט יצאו ממנה נשכרים.

מאיה: אני חושבת שהעיסוק שלך הוא לדלות שקט מתוך הרעשים- מתוך חומרי הגלם של היצירה וגם מתוך הילדים. אתה מאפשר לילדים לדלות את עצמם מתוך הרעשים וזאת זכות גדולה מאוד.

משה: ואם צריך אז גם לזלוג אל ההפסקה. לפעמים, גם השיעור וגם הרעש לא מספיקים.

מאיה: אני חושבת על תלמידים שרוצים לוותר על ההפסקה. הרי ההפסקה היא אוצר ורק מי שנגעת בו בנפש מוכן לוותר על ההפסקה. אתה הבאת אותם למצב של "אל זמן" ו"אל מקום" וזה מצב פלאי. אם הייתי צריכה להגדיר שיעור טוב, הייתי אומרת ששיעור טוב זה שיעור שרוצים לזלוג ממנו אל ההפסקה. זה שיעור שרוצים לשתות עוד מהמעיין שלו, מהאינסוף שבו.

משה: מעניין, את אומרת שהזליגה אל ההפסקה היא נגיעה באינסוף.

מאיה: בדיוק. כשקראתי את רצועה התשיעית שנקראת "יותר בהבזקים קצרים" שעוסקת בחוויית העריכה שלך, נזכרתי במורה שלנו, הנערץ, המשורר אורי ברנשטיין ז"ל. הייתה לי תחושה שאתה מעביר אותו הלאה, מעביר את חוויות החדר הצפון באוניברסיטת בן גוריון, את בית המקדש שהיה לנו שם. אני מרגישה שאתה יוצר אותו בכיתות שלך. מעביר את העבודה הספרותית שהיא בעצם יותר עבודה נפשית, תרפיה מהסוג הכי גבוהה.

משה: אהבתי מאוד את אורי. הוא ערך את מרבית שירי ספרי הראשון "חול ולימונים" שראה אור בהוצאת "עם עובד". אני זוכר שאצלו בפעם הראשונה הקלטתי בטיפ מנהלים את השיעורים. אמרתי לו יום אחד, אתה יודע אורי, אני שמאחר לשיעורים ואין לי אף פעם מחברת, מגיע לשיעורים שלך חצי שעה לפני הזמן ומקליט אותם. הוא סינן מבין שפתיו את חצי החיוך הידוע והאיץ כהרגלו  שדי עם דיבורים מיותרים וכדאי שנתחיל ללמוד.

מאיה: בשיר החותם את היצירה אתה כותב: "מַפְלִיאָה שִׁכְחַת הַדְּבָרִים בַּכִּתָּה/ קַלְמָר פָּעוּר כְּשֶׁעִפָּרוֹן מְהֻפָּךְ מֵצִיץ מִכִּיסוֹ/ מַחְבֶּרֶת מְהֻדֶּקֶת וּשְׁלוֹשָׁה מַדְגִּישִׁים נֶהֶנְתָנִים/ סַרְגֵּל מָאֳרָךְ, בַּקְבּוּק סָמוּר כִּצְרִיחַ/ וּשְׁנֵי מְחָקִים /הַצִּלְצוּל הָאַחֲרוֹן הוּא קְטַן הַמַּשְׁאִירִים/מֵאָחוֹר" מה קורה בסוף הזה שעליו אתה מדבר ?

משה: התלמידים שוכחים כל הזמן. אך הם אינם שוכחים יותר מדי כשמסתיים יום הלימודים. כשהאדם יודע שיש לו סיום הוא בודק, הוא אומד, הוא מגדיר הוא אוסף. הצלצול האחרון אוסף אליו את יקר הערך. ואם מדברים על עולמות הכתיבה, שלב הסגירה של שיר הוא שמירת המיוחד וההכרחי להמשך.   

מאיה: למעשה הגבול, החיץ, הפרידה עוזרים לאדם לשמור את הדברים החיוניים לחייו. אני רואה כאן את עבודת העריכה. הצלצול האחרון לא משאיר דברים הכרחיים מחוץ לשיר. מה שאמור להיות בתוך היצירה נשאר בה. כלי הכתיבה הם בעצם כלי כתיבה נפשיים מואנשים שעוברים אתנו הלאה. אלה נכסים רוחניים שנלקחים אתנו אחרי הוויתור, המחיקה וההדגשה. הצלצול הזה הוא מעורר, להתבוננות, לתשומת לב, הוא מעלה אותך. אם תרצה או לא תרצה.

משה: ומי שמרבה בעשייה אומנותית ומתרגל התחלות וסיומים עשוי לצבור תובנות יקרות.

מאיה: השיר הזה שחותם את היצירה מדגיש שבעשייה הרוחנית אין אובדן וזה מרגש. אני מודה לך משה על השיחה המרתקת. בהצלחה רבה, רבה.

משה: תודה מאיה. נהניתי מאוד.
                                                       (יהוד, אוקטובר 2019)
 
 
בחודש מאי 2020  ראה אור אלבום שביעי "יצירות לגיטרה" המכיל יצירות לגיטרה מאלבומים קודמים. מספר משה אוחיון: "האלבום "יצירות לגיטרה" מכיל קטעים מוזיקליים מתוך ארבעת האלבומים: "הקלות" 2015, "פעם פליאה, פעם געגוע" 2016, "לעבר מה שנעשה" 2018 ו "מלאכה שמורה" 2019. באלבומים הללו הקראתי טקסטים על רקע של יצירות לגיטרה אחת. המוזיקה ברובה סייעה לתכנים המילוליים. הפעם השמטתי את המילים והצלילים הפכו למוליך יחיד. מה שצמח מן הרצון להיות עוזר לאחרים הפך למרכז עצמו. הבחירה לנגן את המשמעות מבלי לדבר את המחשבה מוצעת לכם כעת בנחת ובשמחה. שאו ברכה".  

תגובות ליצירה:
משה יקר, האזנתי לאלבומך החדש "יצירות לגיטרה". באלבום זה בחרת להניח למילים ולהאיר עצמך באור זרקורים של מלחין, הבוחר בהלחנה ככלי אומנותי בכדי לדובב את לבו. ניכר כי מצאת דרך ביטוי אומנותית חדשה להתמקד בה, המהווה חלקת שדה רעננה וטרייה לחלוש על פניה, לנטוע בה ולקטוף. מרגשת אותי דרכך היצירתית כאומן ואני סקרן לטעום מהפירות אשר תגדל שם בעתיד. (רז לוין)
 
אני מכיר היטב את היצירות ספרותיות, מוזיקליות של משה אוחיון, ומאוד אהבתי את האלבום הנוכחי שמכיל יצירות לגיטרה בלבד. אהבתי את העריכה המחודשת, ההורדה המדויקת והנבונה של חלקים מלווים או עודפים. אלבום האוסף הזה זורם כמו מים בנהר. הוא מזמין את השומע להיכנס אל עולמו הפנימי של משה במגוון נהדר של סגנונות ולהצטרף אל חווית ההאזנה מכל מקום שיבחר. היצירות לגיטרה מדגישות את סגנון הנגינה המיוחד של משה שהיה בעבר חלק מהקראות שירה נהדרות וכעת מקבל את תשומת הלב כולה. ( תומר פישר)

משה יקר, הקשבתי לנגינה שלך וללחנים ומורגש מיד שיש לך אוסף של סיפורים ותמונות, ויש לך דרך מיוחדת לשתף את המאזין. היצירות מעניינות ומרתקות והביצוע נפלא, כמו גם הסאונד. יישר כוח על המפעל החשוב הזה שלך. באהבה רבה. (אבי אדריאן)
 
האזנתי בעונג רב ליצירתו הטרייה של משה אוחיון, אלבום שכולו נעימות אינסטרומנטליות בגיטרה, ונזכרתי במה שלעיתים ניתן, אם כי לא קל, לפספס בשאר יצירותיו, בהן המילים משחקות בקדמת הבמה ואילו המנגינה משמשת ברקע, והוא - שמשה הוא לא פחות ממלחין מבריק ונגן גיטרה משובח. אף כי התרגלתי להאזין לשיריו המוקראים לצלילי נעימות הגיטרה, ומצאתי שהן הגיטרה והמילה, רוקדות אצלו יחד בתיאום וחן רב, אני מברך על ההזדמנות להתמסר לציורים המופשטים שמעוררות בי יצירותיו האינסטרומנטליות. מראות שיש בהם מרחב פתוח ומשתנה תדיר ונראות דרך עיניים מלאות תום ואהבת חיים. זו אבן דרך חשובה, ואפילו מתבקשת, בדרכו האמנותית של משה, שגם בשיריו, כך נדמה לי, שואף אל המופשט, אל הרגש והצבע שמעוררת המילה, בצלילה והדהודה במרחב. יצירה יפהפייה. (רועי שנער)


בשנת הלימודים תש"פ ראו אור בהנחיית משה ארבעה ספרים חדשים המכילים יצירות תלמידים: "שעון הקסם של העולם" (מענית, באר- שבע), "צלול" (רכסים, באר - שבע), "ארצות הפלא" (יובלים, באר - שבע), "בא חופש" (עמית, מיתר)


כיום משה אוחיון מנחה סדנאות "כתיבה יוצרת" משתתף בפסטיבלי שירה, מופיע ב "סל תרבות ארצי" חבר אגודת הסופרים העבריים, חבר אקו"ם, משמש כ"משורר אורח" במערכת החינוך. מופיע ברחבי הארץ בתוכניתו הכוללת שירים בליווי גיטרה וסיפורים מעולמו של יוצר. שותף פעיל בקידום השירה בישראל. צילום תמונה: שמעון אביטן. 


 
  
 
2017 © כל הזכויות שמורות למשה אוחיון